Rifu akvāriji

Rifu akvāriji

Jūras akvārijus ar dzīviem koraļļiem, gliemežiem un citiem bezmugurkaulniekiem, sauc par rifu akvārijiem.

Tos var nosacīti sadalīt divās grupās:
  1. akvāriji ar mīkstiem koraļļiem, polipiem un anemoniem;
  2. akvāriji ar cietiem koraļļiem.

Rifu akvārija izveidošana aizņem ilgu laiku, līdz pat gadam, tāpēc šīs akvāriju veids der pacietīgiem un dabas procesu saprotošiem cilvēkiem, kuri gatavi finansiāli ieguldīt savā akvārijā. Lai rifu akvārijs iekļautos sapratīgas summās, iesakām uzstādīt akvāriju līdz 400 L apjomā.

Veidojot akvāriju, jārēķinās ar nepieciešamību ierīkot tajā daudz specifiskās tehnikas, lai nodrošinātu koraļļu dzīvotspēju. Līdz ar to jābūt izglītotam šajā jautājumā pašam vai pilnībā jāpaļaujas uz speciālista risinājumiem.

Kā variantu, piedāvājam apskatīt parastā jūras akvārija ierīkošanas iespējas, kas ir ievērojami lētāks un vieglāks uzstādīšanā un stabilizēšanas procesā.

Rifu akvārijs ir visinteresantākais akvārijs no jūras akvārija veidiem. Rifs ir sarežģīto un harmonisko attiecību sistēma starp zivtiņām, koraļļiem, polipiem, gliemežiem un garnelēm. Šeit katrs cenšas nodrošināt sev maksimāli komfortablu un drošu dzīvesvietu un parūpēties par iztikas veidu.

Visu šo skaistu “pasauli” nedrīkst atstāt bez uzmanības. Citādi, piemēram, pa akvāriju staigājošās indīgas aktīnijas, apstājoties tuvu mīkstam koraļļim, var apdraudēt to labsajūtu. To jāspēj laikus pamanīt un novērst iespējamas sekas.

Ir daudz literatūras par rifu akvāriju kopšanu, bet, kā rāda prakse, pareizi uzturēt tādu akvāriju var akvāriju speciālists vai amatieris ar lielu praksi.

Rifu akvāriju īpašības

  • Rifu akvārijos, atšķirībā no citiem akvārijiem, nevar nesekot līdzi daudziem ūdens ķīmijas parametriem, tādiem, kā fosfāti, nitrāti, kalcija līmenis, jods un citi. Rifu akvārijam ir nepieciešama kvalitatīva attīrīšanas sistēma.
  • Rifu akvārijos īpašu vietu aizņem “dzīvie” akmeņi. “Dzīvie” akmeņi veidojas no nomirušo koraļļu daļiņām, kas aizaug ar dažādiem jūras organismiem. Jo vairāk “dzīvo” akmeņu akvārijā, jo stabilāka bioloģiskais līdzsvars un tīrība akvārijā (“dzīvo” akmeņu iekšā un uz virsmas dzīvo nitrātu likvidējošas baktērijas).
  • Zivtiņu iemitināšana rifu akvārijos ir svarīga. Zivtiņas barojas ar aļģēm un noēd no “dzīviem” akmeņiem nevēlamas aļģes, ar to kontrolējot akvārija tīrību.
  • Zivtiņu iemitināšana. Pārsvarā rifu akvārijos iemitina neliela izmēra zivtiņas, kuriem piemīt savdabīga forma un interesanta uzvedība, kā arī rifu akvārijiem ir piemēroti daži lielizmēra zivtiņas no ķirurgu dzimtas.
  • Koraļļu barošana. Koraļļi ir dzīvo polipu un aļģu kolonijas. Pateicoties speciālām apgaismojumām akvārija koraļļi daļēji barojās fotosintēzes rezultātā un daļēji caur ūdens filtrāciju. Tieši tāpēc ir tik svarīgi izmantot akvārijā speciālas vielas, kas nodrošina koraļļu barošanu un augšanu. Speciālu vielu klāstu var apskatīt šeit.

Rifu akvārijs 400L

Rifu akvārijs 1500L

Rifs ar mīkstiem koraļļiem

Don`t copy text!
X